Jak znaleźć telepracę

"Na imię mam Paulina. Piszę do pana ponieważ chciałabym zająć się pracą w domu. Jestem z wykształcenia inżynierem ochrony środowiska. Obecnie nie pracuję zawodowo, opiekuję się dwuletnim synem" - często otrzymujemy podobne listy. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mamy nadzieję ułatwią poszukiwania telepracy...

Pamiętaj, że telepraca jest jedynie sposobem świadczenia pracy, nie zaś zawodem. Dlatego szukaj pracy zdalnej tak samo, jakbyś robił to szukając pracy stacjonarnej - w swoim zawodzie, zgodnie z umiejętnościami i zainteresowaniami. Gdy już pracę znajdziesz, możesz spróbować przekonać pracodawcę, że wcale nie musisz przychodzić codziennie do firmy, by dobrze pracować. Zanim jednak zaczniesz, zastanów się, czy twój zawód pozwala na podjęcie pracy zdalnej. Piekarz, kierowca, czy magazynier nie mogą być przecież telepracownikami. Jeśli nie ma przeszkód do podjęcia telepracy, warto sprawdzić, czy któryś z pracodawców w interesującej cię branży nie wdrożył już telepracy. Przekonanie go do zatrudnienia nowego kandydata w tej samej formie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Poszukaj w Internecie - społeczności branżowe, fora dyskusyjne grup zawodowych są skarbnicą informacji o pracodawcach. Jeśli znajdziesz firmę, która wykorzystuje u siebie pracę zdalną, pozostaje jedynie złożyć aplikację.

Jeśli twój zawód lub umiejętności na to pozwalają zawsze możesz tez zostać freelancerem, czyli wolnym strzelcem. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy masz szansę zaistnienia i utrzymania się na rynku, odpowiedz sobie na poniższe kwestie:

- Czy posiadasz zawód i umiejętności, za które pracodawcy zechcą zapłacić interesujące wynagrodzenie? W praktyce freelancerami najczęściej zostają ludzie o dużych i rzadko spotykanych umiejętnościach - informatycy, wysokowyspecjalizowani technicy, artyści, tłumacze, księgowi, dziennikarze, lekarze, prawnicy.

- Czy masz predyspozycje do solidnej i terminowej realizacji projektu? Dobrze zrealizowane zlecenia i pozytywna opinia ułatwiają zdobywanie kolejnych zamówień.

- Czy umiesz negocjować? Będziesz musiał ustalić kiedy masz ukończyć projekt i do jakiego poziomu wykonania dążyć, a - co równie istotne - za jakie pieniądze masz pracować. Czasem trzeba też odmówić przyjęcia zlecenia, gdy z góry wiesz, że zła realizacja danego projektu przyniesie więcej strat, niż zysków. Masz zatem odpowiedni poziom asertywności?